پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403 برابر با 25 ژوئیه 2024

بندر امام خمینیمنطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با وسعت ۱۱۰۴۴ هکتار در شمال غربی خلیج فارس و درانتهای آبراه خور موسی قراردارد. این آبراه با متوسط عمق۲۰متر، عرض۲۵۰متر وطول ۴۲ مایل دریایی بستری آرام و مطمئن برای تردد انواع کشتی‌های اقیانوس پیمای تجاری و نفتکش را از مسیر خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و اقیانوس هند به اقصی نقاط جهان فراهم نموده است.

با توجه به مزایای منحصر به فرد این بندر از جمله، نزدیکی به ۷۰درصداز مراکز مهم صنعتی و جمعیتی کشور، همجواری با منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام، نزدیکی به منطقه آزادتجاری اروند، قرارگرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی حمل و نقل شمال-  جنوب‌‌ (INSTC) وکریدور بین‌المللی حمل و نقل شرق  – غرب ، قرارگرفتن در کوتاه ترین و مطمئن ترین مسیر زمینی حمل کالا از کشورهای عراق،ترکیه،حوزه قفقاز و آسیای میانه به کشورهای جنوب شرق آسیا، این بندر را به یکی از مهمترین مراکز تجاری ایران و منطقه تبدیل کرده است

بندر امام خمینی بعد از بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران است که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد و سالانه سی میلیون تن کالا را پذیرش می‌کند. از این رو از بزرگترین و مهمترین پایانه تجارتی دریایی کشور است.

در حال حاضر شرکت هدایت کشتی خلیج فارس با داشتن 45 نفر راهنما و 19 فروند شناور اعم از یدک کش، قایق راهنمابر و بارج، خدمات راهنمایی و یدک کشی را در بندر امام خمینی(ره)، ارائه می نماید.

آدرس شعبه: بندر امام خمینی، اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، پشت ساختمان توحید

تلفن: 52283617-061                            فکس: 52282869-061