پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403 برابر با 25 ژوئیه 2024

بندر نوشهر


 یکی از مهمترین بنادر اقتصادی و تجاری ایران است که سالانه حجم زیادی کالا از طریق این بندر مبادله می‌شود. این بندر نزدیکترین بندر به تهران است و مجهز به خطوط هوایی است. فاصله این بندر تا تهران ۲۰۰ کیلومتر است.بندر نوشهر با بیش از ۷۰ سال تجربه با ورود نخستین کشتی تجاری حامل قطعات و ماشین آلات کارخانه ذوب آهن کرج راه اندازی گردید. بندر نوشهر با مساحت ۴۵ هکتار و دارا بودن اسکله های تجاری و خدماتی و تجهیزات مناسب خشکی و دریایی و با عمق ۵/۵ متر، سالانه به طور متوسط پذیرای ۵۰۰ فروند کشتی از کشورهای حوزه دریای خزر می باشد. با توجه به بازسازی و توسعه اسکله های این بندر در آینده نزدیک به عمق ۵/۶ متر دست خواهد یافت که این امر امکان ورود کشتی هایی با ظرفیت بالاتر را فراهم می کند.  در عرصه تجارت جهانی همواره نقش انکار ناپذیری در اقتصاد حمل و نقل کشور ایفا کرده است. و درحال حاضر سالیانه بطور متوسط حدود ۵۰۰ فروند کشتی در این بندر تردد میکنند. این بندر بعنوان نزدیکترین بندر تجاری کشور به پایتخت (۲۰۰ کیلومتر) از طریق چهار مسیر کندوان، هراز، فیروز کوه و جاده رشت - قزوین به مراکز مهم تجاری، صنعتی کشور دسترسی دارد.

این بندر توانایی ارائه خدمات به انواع کالا اعم از عمومی، کانتینری، فله، مواد نفتی، کالای عمومی لنج ها، آب رسانی به شناورها و نگهداری و پردازش کالا را دارد و امکان بهره مندی تجار و سرمایه گذاران بخش خصوصی از مزایا و تسهیلات ناشی از قانون مناطق ویژه اقتصادی فراهم گردید.

در حال حاضر شرکت هدایت کشتی خلیج فارس با داشتن 6 نفر راهنما و 5 فروند شناور اعم از یدک کش و قایق راهنمابر ، خدمات راهنمایی و یدک کشی را در بنادر نوشهر و فریدونکنار، ارائه می نماید.

آدرس شعبه: مازندران، نوشهر، فردوسی شمالی، اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران

تلفن: 52338075-011  تلفکس: 52358203-011